artystyczne

Jeden z ciekawszych rodzajów śpiewu

Osoby interesujące się śpiewem doskonale zdają sobie sprawę z tego, że można wyszczególnić jego najróżniejsze rodzaje. Jednym z nich może być tak zwany śpiew alikwotowy, który z pewnością nie jest znany amatorom. Warto nieco bardziej się nim zainteresować, aby uświadomić sobie, na czym polegają jego najważniejsze cechy charakterystyczne. Jak się okazuje, w niektórych rejonach świata śpiew alikwotowy jest dość popularny, stając się poniekąd częścią danej kultury. Wiele informacji na ten temat możemy znaleźć w Internecie, wchodząc na witryny poświęcone omawianej tematyce. Warto także zapoznać się z wiadomościami, które czekają na nas w książkach dotyczących teorii śpiewu.

Warto zaznaczyć, że śpiew alikwotowy jest znany także pod inną nazwą, a mianowicie jako śpiew gardłowy. Znakomicie określa ona jego specyfikę, ponieważ podstawową zasadą wykorzystywaną przez śpiewaka alikwotowego jest stosowania zjawiska tak zwanego rezonansu oraz formantów, które naturalnie powstają w trakcie śpiewania. Należy podkreślić, że znamienna jest tutaj droga, jaką musi pokonać powietrze płynące z ust, czyli płynięcie przez więzadła głosowe, a następnie poprzez jamę ustną. Śpiew alikwotowy jest ściśle zależny od konkretnego kształtu jamy ustnej, krtani oraz gardła, który oczywiście może podlegać zmianom – w zależności od fali dźwiękowej, jaką śpiewak zamierza osiągnąć. Dzięki temu osoba zajmująca się tą formą śpiewu może wydobywać znacznie więcej niż podstawową wysokość dźwięku, co jednak jest zjawiskiem pozornym. Z tego typu charakterystyką spotkamy się w wielu źródłach, w których śpiew alikwotowy będzie jednym z głównych zagadnień. Niewątpliwie jest to bardzo interesujący sposób emitowania głosu, którym warto nieco bliżej się zainteresować.

Koniecznie należy zauważyć, że śpiew alikwotowy jest charakterystyczny dla wybranych regionów świata. Przede wszystkim należy tutaj wspomnieć o państwach azjatyckich, gdzie spotkamy się z jego różnymi rodzajami. Ich specyfika różni się w zależności od konkretnego rejonu krainy geograficznej. Szczegółowe rozróżnienie możemy znaleźć między innymi w Internecie. Warto zaznaczyć, że śpiew alikwotowy jest charakterystyczny nie tylko dla Azji. Dowodem na potwierdzenie tej tezy są różne przykłady europejskiego śpiewu alikwotowego. Znamiennym przykładem mogą być Baszkirzy czy też muzyka ludowa Bałkanów oraz Węgier. Jak się okazuje, z tym wariantem śpiewu możemy się spotkać także w kontekście Ameryki Północnej czy Afryki. Niestety, śpiew alikwotowy jest bardzo rzadko spotykany w muzyce współczesnej, chociaż niektórzy artyści próbują wykorzystać go w swojej twórczości.

Osoby interesujące się teorią śpiewu koniecznie powinny zapoznać się również ze śpiewem alikwotowym. Niewątpliwie jest to jeden z ciekawszych wariantów, który powinien zainteresować zarówno specjalistów, jak i amatorów. Warto poświęcić mu odrobinę uwagi, korzystając z wiadomości dostępnych w wirtualnej przestrzeni czy w wybranych pozycjach bibliograficznych, kierując się konkretną tematyką.

Możesz również polubić…