artystyczne

Robótki ręczne

wool-480550_1280Czy robótki ręczne mogą być hobby? Ależ oczywiście! Dziergane ręcznie serwetki, obrusy, znów wracają do mody i choć ich wykonanie może wydawać się trudne, efekt końcowy na pewno będzie satysfakcjonujący.

Od wieków gospodynie upiększały wnętrza swoich domów, własnoręcznie wykonanymi dekoracjami. Zwykle zajmowały się wyszywaniem, robieniem na drutach lub szydełku. Tę mozolną, wymagającą niezwykłej dokładności i staranności pracę, zazwyczaj wykonywały w długie jesienne i zimowe wieczory. Często robótki ręczne były okazją do spotkań towarzyskich. Sąsiadki spotykały się w jednym domu i wśród gwaru rozmów, powoli dziergały swoje dzieła. Powstawały w ten sposób przepiękne wyroby rękodzielnicze, których na próżno dziś szukać. Wzornictwo było unikatowe, niepowtarzalne, a umiejętności przekazywane z pokolenia na pokolenie. Na pewno każdy pamięta wiszące w kuchni, ręcznie wyszywane serwety czy maleńkie, koronkowe serwetki służące jako podkładki pod filiżanki do herbaty. Dziś trudno znaleźć coś tak misternego i ładnego. Sklepy zalewają tandetne, masowo produkowane w Chinach, mało gustowne elementy dekoracyjne. Na szczęście robótki ręczne wracają do łask.

Coraz więcej kobiet pragnie kultywować tradycje swoich prababek. Za pomocą muślinowej nici i szydełka, tworzą oryginalne ozdoby. Przepiękne, stylowe, koronkowe serwetki i obrusy zdobią nowoczesne wnętrza. Szydełkowe bombki, misternie zrobione aniołki, dekorują dom na święta Bożego Narodzenia. Wykonane z ciepłej włóczki kurki, okrywają ugotowane jajka, chroniąc je przed nadmiernym wystudzeniem. Co zręczniejsze i kreatywne kobiety, potrafią nawet zaprojektować i wydziergać oryginalną biżuterię. Powraca również moda na odzież własnoręczne wykonaną. Ciepłe, wełniane swetry, o niepowtarzalnym wzornictwie, są doskonałą alternatywą dla tych, które możemy znaleźć na sklepowej półce. Czapka i szalik wydziergana na drutach, na pewno przyda się na chłodne, zimowe dni. Oczywiście nasi milusińscy też będą się znakomicie czuć w miękkim sweterku wykonanym przez mamę. Sami nawet mogą zadecydować jaki wzór im odpowiada, a także wybrać kolor włóczki.

Kiedy czujemy, że robótki ręczne to coś, czym chciałybyśmy się zająć, o pomoc poprośmy nasze seniorki. Na pewno pamiętają podstawy. Z chęcią nauczą swoją wnuczkę, jak posługiwać się szydełkiem czy drutami. Jeśli jednak nie możemy uzyskać pomocy od bliskich, nie ma co się przejmować. Jest dość pokaźna literatura, z której możemy skorzystać. Liczne podręczniki i poradniki, pokazują krok po kroku podstawy. Można tam znaleźć najczęściej stosowane sploty i wzory, ze szczegółową instrukcją ich wykonania. Również nowoczesne media w postaci internetu są niezastąpionym źródłem inspiracji. Blogi tematyczne będą idealną pomocą dla początkujących twórczyń. Oczywiście początki nie będą proste. Zanim ręce nauczą się sprawnie obsługiwać szydełko i tworzyć skomplikowane sploty, upłynie sporo czasu. Jednak ukończone dzieło, będzie rekompensować trud pracy i poświęcony czas włożony w jego wykonanie.

Możesz również polubić…