techniczne

Haft – nie taki trudny, jak go malują

Przykładowe porady odnośnie haftowania można znaleźć na stronie: www.urzadzamy.pl

Haft artystyczny – to sformułowanie może napełniać przekonaniem, że mówiąc o tego rodzaju rękodziele ma się na myśli skomplikowaną technikę, której praktykowanie wymaga posiadania wyjątkowych umiejętności manualnych czy wybitnej, estetycznej wrażliwości. Wrażenia te nie są do końca trafne: również dlatego, że istnieje wiele rodzajów haftu. Liczne techniki wymagają opanowania pewnego podstawowego ściegu, który wypada powtarzać odpowiednią ilość razy, by uzyskać pożądany efekt.

Igła z nitką tańcowała…

Haftowanie może jawić się jako swego rodzaju relikt przeszłości – była to bowiem umiejętność, której w przeszłości uczono kobiety, przeznaczone do odgrywania ról żon, matek i osób prowadzących dom. Nie warto jednak przywiązywać tej pięknej zdolności do krzywdzących stereotypów i niepotrzebnych uprzedzeń. Współcześnie, gdy owe czasy są wystarczająco odległe, by zainteresowanie igłą i nićmi budziło zdziwienie, haftowanie jest raczej intrygującą sprawnością, której posiadanie można obrócić w osobistą zaletę. Już pobieżny przegląd dostępnych technik udowadnia, że w większości nie są to przesadnie trudne sztuki – zawsze jednak wymagające dokładności i cierpliwości. Efekty podjętego wysiłku i włożonego w pracę czasu bardzo skutecznie wynagradzają włożony trud, w tym także ból pokłutych opuszków palców.

Do wyboru, do koloru

Poszukując techniki, jaka najlepiej będzie sprawdzała się jako wyciszające i sprawiające przyjemność hobby, warto zapoznać się z podstawami rozlicznych rodzajów haftu. Wiele zależy także od tego, czy chce się dzięki swojemu hobby tworzyć rzeczy praktyczne i użyteczne, czy też wyłącznie dekoracyjne. Niektóre ściegi nadają się bowiem do tego, by ozdobić odzież czy domowe akcesoria, albo też stworzyć samodzielne przedmioty o różnym charakterze. Wiele zależy także od indywidualnych zdolności plastycznych: są bowiem hafty, gdzie samodzielnie i umiejętnie trzeba zapełnić gładkie płótno, a są takie, gdzie wystarczy poruszać się po już wyznaczonym obszarze. Do tych pierwszych na pewno trzeba zaliczyć ogromną rodzinę ściegów płaskich, wśród drugiej grupy można wyodrębnić haft richelieu, liczony haft hardanger czy haft krzyżykowy. Ten ostatni jest odpowiedni zwłaszcza dla początkujących adeptów haftu: pracuje się bowiem na kanwie, czyli tkaninie o charakterystycznym splocie, gdzie miejsca wkłuwania igły są już wyraźnie widoczne. Jest to także haft bardzo zachęcający, jako że istnieje niezwykle bogata baza wzorów, jakie można taką metodą wyczarować: od drobnych motywów o różnym charakterze po imponujące gobeliny, naśladujące malarskie obrazy.

Możesz również polubić…