rekreacyjne

Hobby modne od lat- kolekcjonowanie

pobrany plik (11)Od niepamiętnych czasów ludzie zajmowali się zbieraniem rozmaitych przedmiotów. Zanim kolekcjonerstwo przerodziło się w hobby minęło pewnie trochę czasu. Samo zbieranie trudno nazwać pasją. Przedmioty należy przecież w odpowiedni sposób przechowywać, troszczyć się o nie, a nawet zapewnić im stosowne miejsce, by móc pochwalić się kolekcją, stale zwiększającą swoje rozmiary. Zbierane rzeczy warto też od czasu do czasu przejrzeć lub na nowo uporządkować. Co takiego można zatem kolekcjonować?

Okazuje się, że mnóstwo przedmiotów. Najczęściej różnią się one w zależności od tego, kto zajmuje się kolekcjonerstwem: dziecko, nastolatek czy osoba dorosła. Dla dzieci takie hobby to doskonała nauka porządkowania, a także dzielenia przedmiotów ze względu na kształt, rozmiar czy inne cechy. Uwielbiają one zbierać rzeczy, które przypadły im do gustu. Chłopcy i dziewczynki lubią gromadzić kolorowe guziki czy historyjki z komiksami dodawane do gum do żucia. Niektórymi częściami kolekcji wymieniają się też z kolegami lub koleżankami, dotyczy to przeważnie kolorowych karteczek czy naklejek. Każde dziecko ma też ulubionych bohaterów z bajek. Stąd często w kolekcjach sporo miejsca zajmują figurki postaci bajkowych, związane z nimi czasopisma czy inne artykuły. W pokoju chłopca da się też zauważyć całe zbiory puszek w różnych kolorach czy kapsli. Część z tych rzeczy nikomu się już nie przyda, ale dla małego człowieka taki zbiór odznacza się niezwykłą wartością. Liczne przedmioty przywożone zwykle do domu z wyjazdów na wakacje, również stanowią wstęp do zajęcia się kolekcjonowaniem. Dotyczy to na przykład wielobarwnych kamieni znalezionych w czasie spacerów, czy muszli, przypominających o pobycie na plaży i kąpieli w morzu. Jeśli dziecku sprawia przyjemność uprawianie takiego hobby, to pozostaje tylko się z tego cieszyć. Ludzie posiadający pasję uchodzą za szczęśliwszych.

Do przedmiotów często kolekcjonowanych należą też widokówki, znaczki i monety. To już raczej domena młodzieży i dorosłych, chociaż dzieci czasem też mogą pochwalić się pokaźnym zbiorem pocztówek. Zdecydowanie więcej pracy, związanej między innymi z porządkowaniem czeka miłośników monet i znaczków. Większość z nich kupuje specjalne klasery, służące do przechowywania nie tylko najcenniejszych okazów z kolekcji. Ma to na celu przede wszystkim ochronę poszczególnych elementów przed uszkodzeniem lub zagubieniem. Hobby takie niekiedy całkowicie pochłania dorosłych. Staje się też źródłem dodatkowego dochodu, pochodzącego z handlu drogocennymi monetami czy znaczkami. Podobnie przedstawia się sprawa kolekcjonowania obrazów, rzeźb czy fotografii autorów znanych na całym świecie. A co zbiera typowy nastolatek? Niekiedy książki, kiedy zaczytuje się w literaturze popularnej wśród młodzieży. Częściej jednak stawia na plakaty gwiazd, którymi zdobi ściany swego pokoju, a także na wszystkie numery czasopism traktujących o muzyce, filmie, sporcie czy komputerach. Jeśli interesuje się muzyką, to zapewne posiada też zbiór płyt i plików mp3. Zamiłowanie do kolekcjonowania to typowo ludzka cecha. Prawie każdy coś zbiera, choć nie zawsze do końca zdaje sobie z tego sprawę.

Możesz również polubić…