rekreacyjne

Wspinaczka górska- hobby dla wytrwałych

pobrany plik (12)Uprawianie sportu to dobry sposób na hobby, polecany niekiedy osobom, narzekającym na nadmiar czasu wolnego. Poza tym, jak przekonują lekarze i reklamy, sport to samo zdrowie. Stąd też coraz częściej spotyka się osoby biegające, trenujące nordic walking lub spieszące na pływalnię. Podjęcie decyzji odnośnie takiego stylu życia warto pochwalić, jeśli nie stoi za nią tylko chęć ślepego podążania za modą. Na pewno nie każda dyscyplina sportu jest odpowiednia dla wszystkich. Zanim sięgnie się po buty do biegania czy kijki do nordic walkingu, wart zasięgnąć porady lekarskiej, czy nie ma ku temu przeciwwskazań zdrowotnych. W taki sposób powinny też postąpić osoby, które zafascynowały się górami i postanowiły uprawiać wspinaczkę górską.

Sama miłość do podziwiania górskich krajobrazów spowoduje, z dużą dozą prawdopodobieństwa, że uprawianie tego trudnego sportu skończy się prędzej, niż na dobre się rozpocznie. Na początku trzeba przede wszystkim zastanowić się nad własną kondycją fizyczną i obiektywnie ją ocenić. Jeśli ktoś czuje się raczej niedzielnym sportowcem, to czym prędzej powinien zacząć ćwiczenia, mające na celu wyrobienie ogólnej sprawności fizycznej. Wspinaczka to na pewno nie jest dobry sport dla ludzi z nadwagą, pragnących zrzucić parę kilogramów. Będzie im niezwykle ciężko zdobywać góry. Każdy pragnący się wspinać, powinien w pierwszej kolejności spróbować swych sił na sztucznej ścianie. To doskonały trening, ale też i okazja do zapoznania się ze sprzętem niezbędnym do uprawiania tego sportu. Udając się na halę ze ściankami, można wypożyczyć liny i uprząż, a także specjalne obuwie wspinaczkowe. Jeśli nabierze się trochę doświadczenia, można zmienić miejsce. Jednak nawet wtedy na wspinacza czekają liczne niespodzianki, które powodują, że wspinanie się w prawdziwych górach zawsze będzie trudniejsze niż w hali. Zamiast się tym zniechęcać, należy postawić na doskonalenie własnych technik wspinaczkowych. Przede wszystkim nie warto się spieszyć i na siłę doganiać mistrzów. Początkowo lepiej obierać łatwiejsze trasy, by unikać kontuzji. Po kilku latach treningu nie będzie już stanowiło problemu zdobycie wyższego szczytu.

Co odróżnia wspinaczkę górską od innych sportów i powoduje, że zyskuje ona tak wielu miłośników? Niektórzy uważają, że góry przyciągają swą magiczną siłą. Kto raz tam pojechał i poznał smak przechadzki górskimi szlakami, na pewno prędzej czy później tam wróci. Podążanie już znanymi trasami stanowi też okazję do odpoczynku od miejskiego hałasu i pomaga nabrać dystansu do codziennych spraw. To szansa na uspokojenie się i uwolnienie się od stresu, choć na krótki czas. Bliskość przyrody i delektowanie się górskimi widokami umożliwiają odpowiednie dotlenienie organizmu, co trudno osiągnąć, udając się na spacer w mieście. Wspinaczka to przede wszystkim jednak nauka pokonywania własnych słabości. Czasem nie uda się wejść na szczyt, z czym trzeba umieć się pogodzić. Na jednej próbie przygoda się nie kończy, wkrótce można podjąć kolejną. Cierpliwości w tym sporcie nigdy za wiele.

Możesz również polubić…