rekreacyjne

Jak hobby wpływa na nasze życie?

linux-161108_1280Posiadanie interesującego hobby jest istotnym aspektem ludzkiego życia. Jeśli już ktoś ma pasję, oddaje jej każdą swoją wolną chwilę. Z zaangażowaniem poświęca czas na realizację swoich zainteresowań. Jest to niezmiernie potrzebne zjawisko. Ludzie, którzy mają ciekawy pomysł na spędzanie wolnego czasu, są zazwyczaj szczęśliwsi , nie dopada ich tak często depresja czy chandra. Oprócz codziennych obowiązków, pracy zawodowej, mają jeszcze cel w życiu, dla którego warto żyć. Są różne zainteresowania. Jedni hodują rybki, inni zbierają znaczki. Nie ważne jest jednak co robimy, najważniejsze jest to, jak bardzo potrafimy się zaangażować.

Najlepsze hobby to takie, które oprócz wpływu na zdrowie psychiczne, potrafi także w znaczący sposób zadbać o kondycję fizyczną. Każdy rodzaj aktywności, której poświęcamy się regularnie i z pasją, ma nieoceniony wpływ na człowieka. Weźmy chociażby pod uwagę bieganie. Każdy kto zaczyna zabawę z tym sportem, ma wątpliwości i chwile zawahania. Zastanawia się czy to na pewno sport dla niego i czy podoła temu rodzajowi wysiłku fizycznego. Pierwsze treningi nie są łatwe. Zmęczenie, ból mięśni, może zniechęcać. Ale już wkrótce niemiłe efekty znikają, a wprost przeciwnie pojawia się stan euforii. Czujemy jak endorfiny wypełniają ciało i już nie możemy się bez nich obejść. Wciąż wyznaczamy sobie coraz trudniejsze cele i z radością je realizujemy. Dodatkowym atutem tego typu pasji, jest to, że wybitnie poprawia się nasza kondycja. Już nie ma problemu z podbiegnięciem do tramwaju czy autobusu. Nie pojawia się zadyszka, ani krótki oddech. Wydolność organizmu znacznie się poprawia, a co za tym idzie stan naszego zdrowia psychicznego również. Na nowo potrafimy uwierzyć, że wszystko jest możliwe, jesteśmy w stanie „przenosić góry”. I przecież o to chodzi. O cel w życiu, dzięki któremu poczujemy, że żyjemy naprawdę, a nie na „pół gwizdka”.

Oczywiście nikt nie musi zmuszać się do biegania lub innej formy aktywności fizycznej jeśli tego nie lubi i nie leży to w jego naturze. Poszukując życiowej pasji możemy znaleźć hobby, które będzie nam odpowiadało. Kierujmy się przede wszystkim typem osobowości, tak by nasze zainteresowania idealnie wpasowywała się w nasz charakter. Trudno wymagać od introwertycznego melancholika czy zamkniętego w sobie flegmatyka, aby nagle znalazł w sobie niespożyte pokłady energii, które będą go mobilizowały do uprawiania sportu. Ten typ człowieka raczej będzie czerpał przyjemność z bardziej wysublimowanych zainteresowań. Gra w szachy, malowanie obrazów, hodowla rybek lub układanie puzzli, na pewno będą mu bardziej odpowiadać. Ale towarzyski sangwinik lub przywódczy choleryk, nadmiar energii rozładuje właśnie poprzez sport lub inną aktywność wymagającą tego typu osobowości.

Pamiętajmy, decydując się na hobby, musimy być pewni, że będzie sprawiało nam radość i z chęcią i zapałem się mu poświęcimy. Lepiej wybrać jedną dziedzinę i z zaangażowaniem się jej oddawać, niż kilka, które traktować będziemy z doskoku.

Możesz również polubić…