rekreacyjne

Czworonożny przyjaciel

woman-888389_1280Posiadanie psa może być niezwykle pasjonujące. Szczególnie jeśli dodatkowo lubimy długie spacery, bieganie lub jazdę na rowerze. Kudłaty, czworonożny przyjaciel, będzie doskonałym towarzyszem dla naszych upodobań. Ale pies, to niestety także obowiązki. Decydując się na jego adopcje, trzeba liczyć się z tym, że przez najbliższe kilkanaście lat będzie on z nami na dobre i na złe, w zdrowiu i w chorobie. Troskliwa opieka nad czworonożnym przyjacielem nie jest specjalnie trudna czy uciążliwa, niemniej jednak wymaga od jego właściciela poświęcenia swojego czasu na zajęcie się psem.

Kiedy zdecydujemy się na to, aby w naszym domu zamieszkał pies, zazwyczaj jest on jeszcze maleńkim psim dzieckiem, które wymaga troskliwej opieki i zaangażowania w jego wychowanie. To jakim będzie jako dojrzały osobnik, w dużej mierze zależy od genów. Niemniej to, jak zostanie przez nas ułożony, od pierwszych chwil pobytu z nami, odciśnie piętno na dorosłym psie. Dlatego należy z ogromną starannością zadbać o właściwą socjalizację szczenięcia i jego dobre maniery. Szczeniak który do nas trafia jest „czystą kartą”, którą musimy zapisać z niezwykłą dbałością.

Niezmiernie pomocne okazują w takich sytuacjach, profesjonalne psie szkoły. Instruktorzy, którzy tam pracują, mają ogromną wiedzę i doświadczenie we właściwym prowadzeniu psa. Sami niejednokrotnie wychowali w swoim życiu przynajmniej kilka maluchów. Już maleńki 8 tygodniowy szczeniaczek, może wraz ze swoimi rówieśnikami brać udział w zajęciach „psiego przedszkola”. Oczywiście właściciel czworonoga musi być wybitnie zaangażowany w wychowanie swojego pupila. Uczy się wraz z nim podstawowych komend. Siad, waruj, zostań , to te podstawowe, które powinien znać każdy dobrze wychowany pies. Wkrótce może się okazać, że posiadanie psa oprócz niewątpliwych korzyści w postaci sympatycznego towarzysza, może stać się sposobem na spędzanie wolnego czasu.

Dzisiejsze szkolenia to nie tylko podstawy posłuszeństwa. Z psem można robić dużo ciekawych rzeczy, o których większość z nas nie ma bladego pojęcia. Te najpopularniejsze to dogfrisbee , obedience czy agility. Wszystkie te dyscypliny sportowe, wymagają udziału zarówno psa, jak i jego przewodnika. Dogfrisbee jest niezwykle widowiskową dziedziną. W skrócie, polega na złapaniu przez psa, wyrzuconego w powietrze przez człowieka, specjalnego dysku. Nie jest to łatwe, wymaga dobrej koordynacji zarówno od psa jak i jego właściciela. W Polsce organizowany jest cykl zawodów, w których coraz więcej osób i ich czworonożnych przyjaciół, decyduje się na wzięcie w nich udziału. Oczywiście trzeba osiągnąć odpowiedni poziom w tej dyscyplinie, ale liczy się też sama przyjemność z pracy z psem. Bo przecież głównie o to chodzi. Każde zajęcia z czworonogiem, mają być dla niego czystą radością. Człowiek również musi czerpać z tego przyjemność. Wspólnie dzielona pasja nie tylko przyczynia się do zagłębienia przyjaźni i zaufania pomiędzy psem, a człowiekiem, ale jest także unikalnym hobby, które daje ogromną frajdę, w szczególności jeśli dołączą do tego osobiste sukcesy.

Możesz również polubić…