rekreacyjne

Zagraj w squasha – trochę innego tenisa granego na hali

squash-793058_1280Chyba każdy wie, jak wygląda gra w tenisa i mecz tenisowy. Każdy wie też na pewno, co można zrobić, żeby dla zdrowia trochę się poruszać. Możemy biegać, możemy iść na spacer no i możemy też wsiąść na rower. Dla najbardziej wytrwałych jest siłownia, ale na tą trzeba chodzić regularnie, więc nie każdy może sobie na nią pozwolić. Można też zacząć uprawiać sport, dzięki któremu będziemy się mogli poruszać bardzo aktywnie a jednocześnie nie będziemy musieli uprawiać go kilka razy w tygodniu. Wystarczą dwie godziny gry w tygodniu, zęby naprawdę dobrze się poczuć, ale od razu ostrzegamy. Ten sport naprawdę uzależnia.

Mówiąc o „tym” sporcie mamy na myśli Squasha, czyli właśnie coś podobnego do tenisa ziemnego i badmintona, przy czym obydwaj gracze znajdują się po jednej stronie ściany. Ściana w squashu pełni rolę siatki w tenisie ziemnym. W squasha gramy oczywście na hali, a kort do tej gry jest bardzo specyficzny. Najlepsi zawodnicy, którzy grają w mistrzostwach, grają na kortach szklanych, które w całości są przeźroczyste. Dzięki temu kibice mogą obserwować mecz z każdej strony. Nawet przednia ściana kortu jest wykonana ze szkła. Co ważne, szkło to jest specjalnie przygotowane do takich turniejów.

Squash jest z jednej strony bardzo prostym sportem, ale z drugiej strony wymaga bardzo długiego czasu treningu i ćwiczeń. Grę w ten sport można podzielić na dwie części. Z jednej strony są umiejętności czysto techniczne, takie jak odbicie, serwis czy skróty. Z drugiej strony gra ta wymaga bardzo dużej umiejętności taktycznej. Zarówno pierwszą i drugą część gry w squasha opanujemy jedynie wtedy, kiedy będziemy naprawdę dużo ćwiczyć. Wiadomo, że w każdej dziedzinie sportu tylko praktyka może czynić mistrza. A w tej grze właśnie jest tyle różnych kombinacji taktycznych i zagrań, że na ich opanowanie naprawdę potrzebne jest wiele godzin żmudnych treningów.

Zatem nie możemy inaczej, jak nie zachęcić wszystkich do spróbowania swoich sił na korcie za szkłem. Oczywiście w klubach, gdzie gra się w squasha korty są tylko od strony wyjściowej wykonane ze szkła, a cała reszta to najzwyklejsza ściana. Nie mniej jednak przyjemność z gry jest ogromna. Jeśli kiedykolwiek graliście w tenisa to z pewnością spodoba się Wam też squash, z tym, że od razu uprzedzamy, że na małym korcie do squasha trzeba się po prostu bardzo nabiegać. I to nabiegać bardzo dynamicznie, ponieważ powierzchnia biegu jest naprawdę minimalna. No ale cóż, chcielibyśmy Was tylko namówić do spróbowania, a jeśli uda się Wam złapać bakcyla to wtedy na pewno nie będziecie żałować, że spróbowaliście.

Co bardzo ważne, tą fantastyczną dyscyplinę sportu możecie uprawiać oczywiście przez cały rok. Korty są tylko i wyłącznie na halach sportowych i obiektach rekreacyjnych, no bo na otwartej przestrzeni grać się w tą grę oczywiście nie da. Co więcej, każdy może na hali wypożyczyć sprzęt do gry, dlatego nie trzeba od razu ryzykować pieniędzy i zaopatrywać się w rakietkę i piłkę. Rzecz jasna, przy którymś razie lepiej sobie taki sprzęt zakupić, ale na dobry początek wystarczą dobre chęci i sportowe ubranie. Polecamy squasha serdecznie, niech to będzie Wasze nowe hobby.

Możesz również polubić…