rekreacyjne

Poświęcając czas na hobby pokonasz stres

Czy wiecie, że stres to czynnik, który można wykorzystać pozytywnie i zamienić w działanie? Dokładnie, jest to naukowo udowodnione, że można go spożytkować lepiej, aniżeli pozwolić się mu wykańczać nerwowo. Stres można pokonać, zamienić go w działanie i sprawić, że wpłynie pozytywnie na Nasze zdrowie, dzięki czemu nie będziemy go w ogóle odczuwać. Żeby jednak radzić sobie doskonale ze stresem należy najpierw znaleźć sobie jakieś codzienne zajęcie. Chodzi o to, żeby mieć swoje hobby, któremu będziemy poświęcać codziennie czas bez względu na to, co się w tym dniu wydarzy. Kiedy mamy czas na hobby to tak naprawdę znaczy to, że możemy pozbyć się stresu, przynajmniej na czas zajmowania się jego uprawianiem. Zatem powinniśmy zacząć od znalezienia sobie jakiegoś zajęcia, najlepiej inspirującego i pochłaniającego czas wolny w taki sposób, że jego upływanie będzie wręcz niezauważalne. Do pokonania stresu nie za dobre będzie hobby w postaci długich spacerów po lesie, bo niestety, ale będziemy mieli za wiele czasu na myślenie o problemach. Najlepiej znaleźć sobie zajęcie wymagające zaangażowania umysłowego. Układanie puzzli czy sklejani modeli będzie idealne. Lepsze jednak może okazać się coś z ogromną dawką adrenaliny. Lot samolotem, paralotnią albo skok ze spadochronu będzie pasować idealnie.
Stres może mieć skutki negatywne albo bardzo pozytywne. Wszystko zależy oczywiście od tego, co z nim zrobimy. Jeśli obrócimy go w działanie to zmotywujemy się do tego, żeby z nim funkcjonować a sam stres napędzi nas do pozytywnego postępowania. Żeby jednak było to możliwe to po prostu musimy znaleźć sobie zajęcie, które ten stres wykorzysta. Może wyścigi gokartami albo prawdziwymi samochodami dodałoby nam więcej energii i siły, którą organizm czerpały właśnie ze stresu. Szukając pomysłu na hobby ważne, żeby było ono naprawdę wciągające. W tym wszystkim chodzi o to, żeby stres powstający w Waszym ciele przemienić w siłę i adrenalinę wykorzystywaną maksymalnie przy okazji regularnego uprawiania hobby.
Jeśli nie chcemy przemieniać stresu w siłę i adrenalinę to znajdźmy hobby, które umożliwi nam chociażby fizyczny odpoczynek i psychiczny relaks. Można obejrzeć dobry film w kinie – to bardzo relaksujące zajęcie a na dodatek zmuszające Nas do myślenia o filmie a nie o problemach generujących stres. Można się wybrać na basen, gdzie pewnie nie uda nam się wyeliminować myślenia o problemach, ale mocny i aktywny wysiłek fizyczne oczyści nasz organizm z toksyn powstałych na skutek stresu. Jest jeszcze jeden pomysł na wyeliminowanie stresu. Warto po prostu poświęcić czas rodzinie. Potraktujmy wspólne spędzanie czasu jako hobby, na które poświęcamy wiele godzin każdego dnia. Po przez budowanie więzi rodzinnych i poświęcanie czasu rodzinie na wspólne zajęcia eliminujemy stres i zamieniamy go w pozytywną euforię. Kiedy jesteśmy w dużym stresie a chcemy poświęcić czas naszej rodzinie to najpierw poświęćmy chwilę na odpoczynek, na przykład przy cichej muzyce. Chodzi o stłumienie zbyt mocnego stresu tak, żeby nie odreagować go przypadkiem na swojej rodzinie.

Możesz również polubić…