rekreacyjne

Jak urządzić terrarium dla jaszczurki?

Coraz więcej osób oprócz psa czy kota w domu chce mieć nieco bardziej egzotycznego zwierzaka np. jaszczurkę. Jednak warto pamiętać, że hodowla gadów to także spory obowiązek. Jaszczurki wymagają bowiem stałej opieki. Przede wszystkim trzeba zapewnić im odpowiednie terrarium. W tym celu warto odwiedzić dobry sklep zoologiczny.

common-basilisk-2252832_1280
Hodowla jaszczurek w warunkach domowych
w domu można hodować całkiem sporo gatunków jaszczurek. Najpopularniejsze są jaszczurki zwinki, gekony (lamparci i orzęsiony), agamy brodate oraz słynne kameleony. Wszystkie one mają swoje specyficzne wymagania. Dlatego terrarium powinno się dostosować właśnie do ich potrzeb. Trzeba jednak pamiętać o tym, że zwierzęta to nie zabawki, które po jakimś czasie można odstawić w kąt. Hodowla jaszczurek wiąże się ze sporą odpowiedzialnością.

Akcesoria niezbędne do hodowli jaszczurek
Hodowla zwierząt wbrew pozorom tania nie jest. Już sam zakup jaszczurki generuje duże koszty. Ponadto trzeba zainwestować w odpowiednie terrarium wraz z wyposażeniem. Wielkość terrarium uzależniona jest od gatunku hodowanej jaszczurki. Nieco większe wymagania pod tym względem mają kameleony czy agamy brodate. W przypadku terrarium wertykalnych najważniejszym parametrem jest nie powierzchnia dna, a wysokość. Pojemnik wykonany może być ze szkła, sklejki bądź płyty OSB. Na ogół w skład podstawowego wyposażenia wchodzi lampa grzewcza, nawilżacz powietrza, termometr oraz higrometr. Oprócz tego warto zainwestować w rośliny wszelkiego rodzaju, korzenie, kryjówki czy ściany wspinaczkowe.

Dobre warunki dla zwierzaka
Każdy gatunek jaszczurki ma oczywiście swoje własne wymagania co do środowiska. Gdy pojemnik jest za mały, gady są leniwe i ospałe. Zbyt mała przestrzeń może nawet prowadzić do ich przedwczesnej śmierci. Duże znaczenie ma także temperatura i wilgotność powietrza. Na przykład gekony lamparcie lubią miejsca suche, które w ciągu dnia są gorące, a nocą chłodne. Z kolei gekony orzęsione przepadają za wilgocią. Warto też dowiedzieć się jaki tryb życia dany gatunek jaszczurek prowadzi. Wiele okazuje się aktywnych dopiero po zapadnięciu zmroku. Dlatego nie są one polecane dzieciom. W przypadku maluchów sprawdzi się agama brodata, która szybko się oswaja i pozwala nosić się na rękach.

Odpowiednia opieka to podstawa
Jaszczurkom należy systematycznie dostarczać pokarm i wodę. Młode okazy karmi się codziennie, a starsze dwa razy w ciągu tygodnia. Co ciekawe, część karmy można przygotować samodzielnie z mięsa czy złapanych owadów. Oprócz tego trzeba dbać o świeżą wodę. Terrarium regularnie powinno się także spryskiwać wodą. Sporo pielęgnacji wymagają także rośliny egzotyczne. Należy mieć na względzie wymagania jaszczurek co do przestrzeni i środowiska. Niektóre gatunki mają w tym względzie większe wymagania niż inne. Co ciekawe, mniej wymagające są gatunki mięsożerne, ale nie każdy lubi karmić zwierzęta żywym pokarmem. Ponadto wiele jaszczurek to zwierzęta stadne, które źle się czują w samotności. Dlatego warto zakupić od razu co najmniej dwie.

Za warstwę merytoryczną artykułu odpowiada redakcja zoologiczny.sklep.pl.

Możesz również polubić…