rekreacyjne

Jak dopasować i sprawdzić uprząż wspinaczkową?

Uprząż należy do podstawowego wyposażenia każdej osoby, która chce wspinać się na ściankach. Jak dopasować ten elementarny sprzęt wspinaczkowy i jak sprawdzić, czy działa poprawnie? Przekonajmy się.

Jak założyć uprząż do wspinaczki?

Każdy producent uprzęży zazwyczaj umieszcza na etykiecie indywidualne instrukcje w kwestii odpowiedniego założenia i dopasowania sprzętu. Kierując się nimi z pewnością otrzymasz najlepszy efekt. Jednak jeśli nie możesz znaleźć wskazówek dotyczących założenia uprzęży na opakowaniu, możesz przyjrzeć się tym uniwersalnym, np. naszym.

Po pierwsze, jeśli Twoja uprząż posiada regulację na pasach udowych, to postaraj się je rozluźnić w taki sposób, abyś bez problemu przełożył przez nie nogę. Następnie zacznij dopasowywać pas biodrowy do swoich potrzeb. Wejdź w uprząż. Zwróć uwagę, czy pasy udowe się nie krzyżują, a także, czy łącznik centralny nie jest okręcony. Powinien być zwrócony przodem do uprzęży. Umieść pas nieco ponad swoimi kośćmi biodrowymi. Najlepsze miejsce dla niego dla większości osób znajduje się nieco poniżej pępka. Prawidłowe dopasowanie uprzęży powyżej bioder sprawi, że nie wysuniesz się z niej, nawet jeśli przypadkowo znajdziesz się do góry nogami. Gdy pas biodrowy znajduje się we właściwym miejscu, zapnij go, aby zapewnić sobie stabilność. Pomiędzy pasem biodrowym a Twoim ciałem nie powinno zmieścić więcej niż dwa palce.

Wybierz taki rozmiar uprzęży, który pozwoli Ci zarówno na zacieśnienie pasa – w wyniku utraty kilogramów – jak i jego rozluźnienie – gdy odrobinę przytyjesz. Unikaj uprzęży, w których pas zapinasz na „ostatnie dziurki”.

Gdy uporasz się już z pasem biodrowym, możesz zacząć regulować pasy udowe. Dobieraj ich długość pojedynczo. Nie przejmuj się, jeśli nie uda Ci się dopasować pasów udowych idealnie. Najważniejsza jest właściwa pozycja pasu znajdującego się na biodrach. W przypadku pasów udowych możesz kierować się swoim odczuciami. Im będzie Ci wygodniej, tym lepiej. Pamiętaj jednak o tym, aby nie zacisnąć ich zbyt mocno, gdyż może to w znacznym stopniu obniżyć Twoją mobilność.

Jak sprawdzić uprząż wspinaczkową?

Kiedy już prawidłowo założyłeś uprząż, pora na testy na ściance. Niemożliwe jest sprawdzenie, czy sprzęt wspinaczkowy jest idealny dla Ciebie, jeśli na nim nie „zawiśniemy”. Niektóre sklepy ze sprzętem wspinaczkowym mają specjalne miejsce, w którym możesz sprawdzić swój sprzęt. Pamiętaj, że dobra uprząż to taka, w której czujesz się komfortowo. Pas biodrowy nie może się przekręcać lub zbytnio przemieszczać. Jeśli nie jest on w pełni stabilny oznacza to, że jest zbyt luźny. Nie może on jednak wpijać się w Twoją skórę, dlatego jeśli odczuwasz niewygodę z tego powodu wypróbuj po prostu inną uprząż. Spróbuj przeciągnąć zapięty pas biodrowy w dół. Przy odpowiednio dobranej uprzęży nie będziesz mógł przeciągnąć go przez biodra.

W przypadku, gdy czujesz, że wiszenie na linie angażuje zbyt mocno Twój korpus, najprawdopodobniej pas biodrowy znajduje się w nieodpowiednim miejscu. Spróbuj zmienić jego wysokość.

 

Portal elcap.pl wsparł nas merytorycznie.

Możesz również polubić…