techniczne

Dywaniki samochodowe – gumowe czy welurowe?

Dywaniki to stosunkowo niepozorne elementy samochodu, jednak powinny znajdować się we wnętrzu każdego auta. Spełniają bardzo istotne funkcje, ułatwiając walkę z brudem oraz wilgocią. Skutecznie chronią wykładzinę, która często okazuje się dość trudna w czyszczeniu. Akcesoria samochodowe tego typu okazują się bardzo pomocne zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym. Na rynku dostępne są dywaniki gumowe oraz welurowe. Czym się charakteryzują i jakie posiadają zalety?

Trwałe i praktyczne dywaniki gumowe

Dywaniki gumowe cieszą się dość dużą popularnością. Zapewniają optymalną ochronę przed wnikaniem błota i wody w wykładzinę, a tym samym zabezpieczają wnętrze pojazdu przed zawilgoceniem. Kilkucentymetrowa grubość sprawia, że nawet duża ilość zanieczyszczeń wydostaje się na zewnątrz. Woda nie jest jednak samoistnie wyciec, a parowanie jest dość czasochłonnym procesem. Regularne opróżnianie nie należy jednak do trudnych zajęć. Dywaniki gumowe można też bardzo łatwo wyczyścić, na przykład przy pomocy węża ogrodowego, prysznica lub na myjni ręcznej. Zaletą tych akcesoriów jest także niska cena oraz wysoka trwałość. Jednorazowy zakup oraz zachowanie podstawowej pielęgnacji pozwala na korzystanie z dywaników nawet przez wiele lat.

Stylowe i oryginalne dywaniki welurowe

Samochodowe dywaniki mogą też przypominać przytulne dywany domowe, a nie gumową wycieraczkę. Modele welurowe wyróżniają się wysokim poziomem estetycznym oraz dużym zróżnicowaniem pod względem kolorystyki, wzornictwa czy rodzaju wykończeń. Problemy pojawiają się dopiero przy nieodpowiedniej pogodzie, na przykład deszczowej. Dywaniki welurowe wysychają stosunkowo szybko, w związku z czym opróżnianie ich z błota nie musi być przeprowadzane często. Odkurzanie i pranie jest jednak konieczne, a także dość wymagające dla właściciela pojazdu. Jeżeli dywanik welurowy będzie nasiąkał wodą zbyt długo, wilgoć może przedostać się na jego drugą stronę. Problem nie jest duży, jeżeli pod spodem znajduje się schowek lub sama podłoga. Szczególną uwagę należy zachować w sytuacji, gdy w miejscu tym umieszczone zostały kable elektryczne lub instalacje innego typu.

Jakie dywaniki samochodowe wybrać?

Zarówno gumowe, jak i welurowe dywaniki to przede wszystkim akcesoria samochodowe dedykowane konkretnym modelom aut. Lepiej unikać produktów uniwersalnych, które bardzo często okazują się niedostatecznie dopasowane. Dywanik powinno dać się wpiąć bezpośrednio w wykładzinę, co skutecznie zapobiega jej ślizganiu się po stronie kierowcy i pasażerów. Nadmierne przemieszczanie podłoża mogłoby stanowić bardzo poważne zagrożenie podczas jazdy, dlatego warto zachować bezpieczeństwo. Istotną kwestią jest także materiał, z którego dywanik został wykonany. Dobrej jakości materiał nie powinien się zwijać pod wpływem zmiany temperatury czy poziomu wilgoci, a także wydzielać przykrego zapachu. W ostateczności znaczenie ma również estetyka, jednak lepiej unikać całkowicie gładkich modeli. Wyraźne wyżłobienia sprawdzają się jako wycieraczka, co ułatwia usuwanie zabrudzeń z obuwia.

Dziękujemy portalowi Motos.pl za współpracę merytoryczną.

Możesz również polubić…