2 rodzaje humoru
techniczne

Różne rodzaje poczucia humoru – czyli co nas śmieszy?

Nie ma na świecie ani jednej osoby, która nie lubi się śmiać. Dlaczego? To bardzo proste, w organizmie człowieka podczas śmiechu wytwarzają się substancje odpowiedzialne za odczuwanie przyjemności. Dodatkowo, śmiech odpręża, a nawet wydłuża życie. Jest lekarstwem na smutne nastroje i zaraża innych. Trzeba jednak wiedzieć o tym, że mimo faktu, iż każdy śmiech uwielbia, to ludzie śmieją się z naprawdę wielu rzeczy, nierzadko różnych! Dowiedz się więcej czytając dalej!

Człowiek jest bardzo złożonym mechanizmem. Kształtuje się on bowiem od swoich narodzin do momentu śmierci, przez co nie można się dziwić, że ludzie śmieją się z różnych rzeczy. To kwestia głównie charakteru. Osoby spokojne i zrównoważone często nie są skore do opowiadania na cały głos szyderczych i ciętych dowcipów, tak samo osoby będące urodzonymi imprezowiczami nie poczują satysfakcji po obejrzeniu komedii romantycznej. Wszystko może zależeć od tego, co najbardziej kogoś śmieszy, czyli typ humoru. Jakie więc rozróżniamy rodzaje poczucia humoru?

2 rodzaje humoru

Psychologowie wyróżniają cztery główne rodzaje poczucia humoru:

Humor afiliacyjny

Człowiek w tym przypadku jest bardzo wesoły i ceni sobie, kiedy inne osoby w jego towarzystwie są radosne. Zazwyczaj jest otwarty na świat. Używa żartowania do zmniejszenia dystansu z innymi ludźmi, dzięki czemu mogą oni czuć się w jego towarzystwie swobodniej.

Humor wzmacniający „ja”

Ludzie reprezentujący ten rodzaj humoru, wykazują dobry dystans do siebie. Nie martwią się swoimi wadami lub potyczkami, ale często żartują z tego. Zdrowe podejście do własnej osoby nie tylko pozwala zyskać kontrolę nad swoimi emocjami. Zabawne, choć nie raz nieprzyjemne sytuacje bawią również otoczenie!

Humor poniżający „ja”

Ten rodzaj łączy się z poprzednim. Tutaj również człowiek śmieje się z własnych wad, jednak przesadnie. Często chodzi o celowe poniżenie własnej osoby po to, żeby otoczenie skupiło na niej swoją uwagę. Poniżanie „ja” jest więc atakowaniem siebie, a nie czerpaniem radości, tak jak w wyższym rodzaju.

Humor agresywny

Można założyć, że ten rodzaj ostatnimi czasy zyskuje coraz większą popularność. Humor agresywny to przede wszystkim wyśmiewanie i poniżanie innych ludzi po to, żeby wzmocnić własną samoocenę. Celem jest poczucie wyższości nad innymi. Często w humorze agresywnym chodzi o żarty rasistowskie, ksenofobiczne, seksistowskie itd.

Można też wspomnieć o kategoriach humoru wykreowanych przez społeczeństwo. Chodzi między innymi o humor abstrakcyjny, który często wiąże się z groteską. Nierzadko absurdalne dowcipy bawią właśnie przez swoją… absurdalność i jest to naturalna reakcja, która łączy się z istotą komizmu, ponieważ ów komizm bardzo często powstaje przez sprzeczność z oczekiwaniami.

Komizm i jego rodzaje

Zgodnie z definicją komizmem nazywa się kategorię estetyczną, której właściwości wzbudzają u odbiorcy śmiech. Polega przede wszystkim na stworzeniu elementu zaskoczenia, ukazania kontrastu względem tego, czego mógłby oczekiwać odbiorca. Można wyróżnić dwie główne formy komizmu.

Elementarny jest bardzo prosty w odbiorze, jego celem jest głównie wywołanie radości, często łączy się z tym humor sytuacyjny. Inaczej jednak sprawa wygląda w przypadku komizmu złożonego, który ma na celu nie tylko rozbawić, ale skłonić odbiorcę do refleksji (satyra, groteska).

Rodzaje komizmu:

Komizm postaci – przejawia się on tym, że np. sam człowiek lub bohater w swojej istocie jest zabawny. Często tyczy się to jego wyglądu, wady wymowy i innych aspektów.

Komizm słowny – polega przede wszystkim na ułożeniu zabawnej wypowiedzi. Często komizm słowny jest obecny podczas dialogu, kiedy wypowiedź kilku osób wywołuje śmiech.

Komizm sytuacyjny – w tym przypadku chodzi o nietypowy i zabawny układ zdarzeń, który wywołuje śmiech. Nierzadko dotyczy niefortunnych wypadków wywołujących groteskowe reakcje danej osoby.

Podsumowując całość tekstu, rodzaje humoru oraz komizmu nie są zamkniętymi przedziałami. Chodzi tak naprawdę o przeplatanie się ich wszystkich wzajemnie. Jeden człowiek lubi na przykład żarty dotyczące humoru agresywnego, który również zawiera humor sytuacyjny, a także ma w sobie komizm słowny. Inny człowiek lubi wzmocnienie „ja” połączone z humorem afiliacyjnym i komizmem postaci itd.

Artykuł napisany przy współpracy z serwisem: Redmik.pl

Możesz również polubić…