rekreacyjne

Grzyby rosnące w Polsce

Nie da się ukryć, że na terenie naszego kraju można natknąć się na wiele gatunków grzybów. Warto podkreślić, że Polacy uwielbiają je zbierać, kierując się swoimi indywidualnymi upodobaniami kulinarnymi. Niestety, grzyby w Polsce to także gatunki niejadalne oraz trujące, które mogą być przyczyną wielu tragedii. Dlatego też bardzo ważne jest, aby zbierać wyłącznie te gatunki, do których mamy stuprocentową pewność. Zanim udamy się do lasu, warto zapoznać się z wyglądem poszczególnych gatunków, które będą przyporządkowane do hasła „grzyby w Polsce.” Możemy wspomóc się fachową literaturą lub informacjami na stronach internetowych.

Grzyby w Polsce rosną przede wszystkim w lasach. Należy nadmienić, że w zależności od rodzaju lasu możemy mieć do czynienia z innymi gatunkami. Największa różnorodność czeka na nas w lasach liściastych, w których bez problemu natkniemy się na prawdziwki, kurki czy maślaki. Grzyby w Polsce rosną także na łąkach, jednakże o wiele częściej są zbierane we wspomnianych lasach. Warto zaznaczyć, że zazwyczaj na jadalne gatunki możemy natknąć się na mniej uczęszczanych terenach. Jest to związane z tym, że wielu Polaków regularnie zbiera grzyby, przez co ciężko jest je znaleźć na głównych drogach. Bardzo ważne jest także, aby jak najszybciej udać się na grzybobranie. Grzyby w Polsce są zbierane skoro świt, bo tylko dzięki temu można najszybciej natrafić na jadalne gatunki, których jeszcze nie zdążyli dostrzec inni grzybiarze. Osoby, które od lat zbierają grzyby, doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak istotne jest znalezienie odpowiedniego miejsca o odpowiednim czasie. Jeśli komuś dopisze szczęści, może liczyć nawet na większą liczbę grzybów dostępnych w jednym miejscu.

Oczywiście grzyby w Polsce to także gatunki trujące, na które trzeba szczególnie uważać. Nie należy jednak ich niszczyć, ponieważ mogą być one pokarmem dla zwierząt. Jeśli jednak nie mamy pewności, czy dany grzyb na sto procent jest gatunkiem jadalnym, nie powinniśmy zabierać go do domu. Lepiej nie ryzykować, ponieważ niektóre grzyby w Polsce mogą doprowadzić nawet do śmierci. W przypadku wybranych gatunków znamienne jest także, aby jak najszybciej umyć ręce po ich dotknięciu. Najlepiej zawsze wybierać się na grzybobranie z osobą, która ma spore doświadczenie w zbieraniu owoców runa leśnego. Dzięki temu zawsze będziemy mogli liczyć na jej wsparcie, jeśli nie będziemy przekonani, czy dana roślina rzeczywiście jest prawdziwkiem bądź maślakiem. Warto także pamiętać o tym, aby w odpowiedni sposób ucinać grzyby przy podłożu, a szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć między innymi w Internecie.

Zbieranie grzybów może być źródłem prawdziwej przyjemności, jednakże trzeba pamiętać o zachowaniu środków ostrożności. Należy zbierać wyłącznie jadalne gatunki, do których mamy stuprocentową pewność. Najlepiej wybrać się na grzybobranie wraz z kieszonkowym atlasem grzybów, który bez wątpienia okaże się dla nas niezawodnym wsparciem. Warto także pamiętać o tym, aby wybrać się na grzyby o wczesnej porze.

Możesz również polubić…