rekreacyjne

Grzyby dostępne w Polsce

Na terenie naszego kraju rośnie wiele gatunków grzybów, które można wykorzystać w przygotowywaniu najróżniejszych potraw. Oczywiście pod uwagę należy wziąć wyłącznie grzyby jadalne, aby mieć pewność, że nic nie zagrozi naszemu zdrowiu. Na szczęście można je dość łatwo znaleźć, przede wszystkim w lasach liściastych. Warto nadmienić, że grzyby jadalne można przyrządzać na wiele sposobów. Na pewno każdy znajdzie wśród przepisów taką potrawę, która szczególnie przypadnie mu do gustu, wpisując się w jego kulinarne preferencje.

Grzyby jadalne można znaleźć niemal w każdym rejonie naszego kraju, oczywiście głównie na terenach liściastych. Szczególnymi walorami smakowymi cieszą się między innymi kurki oraz prawdziwki. Najczęściej są one przyrządzane w sosie i można je jeść wraz z ziemniakami czy makaronem. Grzyby jadalne znakomicie smakują także w marynacie. Oczywiście w tym wypadku bardzo ważne jest przygotowanie odpowiedniej zalewy octowej, od której jest uzależniony ich smak. Warto także zaznaczyć, że najlepiej marynować grzyby jadalne o małej wielkości, takie jak na przykład opieńki. W takim wypadku możemy je zebrać nawet wtedy, gdy będą stosunkowo małe, nawet jak na ten gatunek. Należy nadmienić, że te specyficzne owoce runa leśnego mogą także wpłynąć na smak innych potraw. Przykładem mogą być smażone grzyby podawane na przykład z kotletem schabowym. Ciekawą propozycją są także grzyby dodawane do kapusty lub konkretnych potraw, zapewniając im bardziej wyrazisty smak. Warto podkreślić, że każdy gatunek wyróżnia się innymi walorami smakowymi.

Wielu Polaków wciąż myli grzyby jadalne z gatunkami niejadalnymi lub trującymi. W tym ostatnim przypadku taka pomyłka może być tragiczna w skutkach, dlatego tak ważne jest odpowiednie rozpoznanie gatunku. Należy zbierać wyłącznie te grzyby jadalne, które są nam doskonale znane. Dzięki temu nie będziemy zastanawiać się, czy czasem w naszym koszyku nie znajdują się niepożądane zbiory. Oczywiście również grzyby niejadalne należy omijać szerokim łukiem. Pomimo tego, że nie zawsze szkodzą naszemu zdrowiu, nie warto ich zbierać, ponieważ nie posiadają walorów smakowych. Co więcej, dodanie ich do konkretnej potrawy można przyczynić się do gorzkiego czy cierpkiego smaku, automatycznie sprawiając, że całe danie będzie nieudane. Nie musimy samodzielnie zbierać grzybów, aby przygotować z ich pomocą pyszne potrawy – zawsze bowiem możemy kupić wybrane gatunki w sklepach, kierując się swoimi indywidualnymi upodobaniami. Niestety, często takie grzyby są dość kosztownym wydatkiem, szczególnie jeśli zależy nam na większej ilości.

Z pomocą grzybów jadalnych można przyrządzić najróżniejsze potrawy, które zachwycą również naszych bliskich. Należy jednak pamiętać o tym, aby nasze grzyby zawsze pochodziły ze sprawdzonego źródła. Jeśli natomiast chcielibyśmy zapoznać się z konkretnymi przepisami kulinarnymi z wykorzystaniem grzybów, koniecznie powinniśmy odwiedzić strony internetowe poświęcone kulinariom. Na pewno znajdziemy tutaj wiele interesujących przepisów, które przypadną nam do gustu.

Możesz również polubić…