techniczne

Gry komputerowe – (ryzykowne) dziecięce hobby

images (3)Jeśli jesteś dorosłym fanem gier komputerowych – temat artykułu może wydawać Ci się nieco naciągany. Nie masz bowiem kłopotów z kontrolowaniem czasu, który przeznaczasz na komputerową rozrywkę – grasz w wolne wieczory i weekendy, w pozostałym czasie po prostu pracujesz, spotykasz się ze znajomymi, gotujesz, spędzasz czas z drugą połową… Pamiętaj jednak, że jesteś dorosły – to znaczy w pełni ukształtowany. Posiadasz wiedzę, której maluchy jeszcze nie zdążyły nabyć. Masz świadomość, że spędzanie zbyt długiego czasu w wirtualnej rzeczywistości, zaniedbywanie innych obowiązków i tracenie kontaktu z prawdziwym światem może skończyć się źle. Niestety – dzieci często nie zdają sobie sprawy z dalekobieżnych skutków swoich działań.

Na rynku mamy do wyboru bardzo wiele gier komputerowych. Każdy znajdzie coś dla siebie. Popularnością cieszą się gry o tematyce wojennej czy sensacyjnej. Na sklepowych półkach znajdziemy jednak też tak zwane symulatory – programy, które w jakiś sposób naśladują rzeczywistość. Możemy więc sterować życiem wirtualnej rodziny i realizować pomysły, na które w prawdziwym życiu nie mamy szans. Ciekawe okazuje się również kierowanie komputerowym ZOO czy parkiem rozrywki – taka rozrywka stymuluje również mózg i rozwija nasze umiejętności strategiczne.

Ustalmy jedno – celem tego tekstu nie jest demonizowanie czy przedstawianie gier komputerowych w jednoznacznie złym świetle. Każda rozrywka, która pozwala się nam odprężyć ma bowiem swoje plusy. Dodatkowo – obsługa wyspecjalizowanych urządzeń do gry czy rozwiązywanie łamigłówek podczas komputerowego seansu pozwalają się niejako kształcić. Musimy jednak pamiętać o zachowaniu umiaru – jego przekroczenie może doprowadzić do dramatycznego uzależnienia.

Jeśli jesteś rodzicem, nie warto od samego początku utrudniać pociechom dostępu do komputera. Tak zwany zakazany owoc kusi najbardziej. Istotą jest natomiast ustalenie konkretnych godzin, które dziecko przeznaczyć może na wirtualną rozrywkę. Ilość czasu zależy oczywiście od Twoich poglądów i wieku potomstwa. Niezależnie od Twojego wyboru – bądź konsekwentny i przestrzegaj zawartych z dzieckiem umów. Nie pozwalaj mu na przesiadywanie przed komputerem dłużej, niż to ustaliliście.

Kontroluj tematykę gier, które wybiera Twój maluch. Na odwrocie opakowań zakupionych płyt znajdują się zwykle oznaczenia, które informują, na co trafić można podczas rozgrywki, a także ustalają próg wiekowy, od którego korzystanie z gry jest bezpieczne dla psychiki gracza. Nie lekceważ tego typu sugestii. Dodatkowo, zwróć uwagę, czy gra posiada elementy przemocy lub seksu – nie chcesz, aby Twoje dziecko miało z nimi styczność.

Chroń pociechę przed tak zwanym piractwem. Nielegalne ściąganie gier z Internetu to sposób na pozyskanie treści, na których zakup często nie godzą się rodzice. Co więcej, Twoje dziecko musi być świadome faktu, że wirtualna kradzież pozostaje przestępstwem, a Sieć jest pod kontrolą policji, która rejestruje tego typu procedery.

Możesz również polubić…