rekreacyjne

Wolontariat – hobby, które uszlachetnia

Ikona-wolontariat-a-zCo przychodzi Ci na myśl, kiedy zastanawiasz się nad znaczeniem hasła hobby? Z pewnością oczami wyobraźni widzisz wędkującego nad stawem mężczyznę w średnim wieku, wsłuchaną w dźwięki muzyki orkiestrowej kobietę, dziecko pochylone nad kolekcją znaczków lub zapalonego fotografa uwidoczniającego na kliszy piękne, choć zapomniane zakamarki miasta. Okazuje się jednak, że hobby to nie tylko sposób na rozwijanie własnych zainteresowań i poszerzanie horyzontów w danej dziecinie sportu, rekreacji, nauki czy sztuki. Dzięki hobby można bowiem zaangażować się w różnego rodzaju wolontariat i po prostu pomagać – w wolnym czasie wyciągać rękę do tych, którym potrzebna jest odrobina zainteresowania i ciepła.
Struktury wolontariatu swoją opieką obejmują między innymi najmłodszych. Jeśli więc lubisz towarzystwo dzieci i bez trudu dogadujesz się z maluchami, możesz zdecydować się na tego rodzaju formę uszlachetniającego hobby. Kilkuletnie maluchy, szczególnie te wychowujące się w rodzinach ubogich, wielodzietnych lub niepełnych, korzystają z pomocy świetlic, w których organizuje się dla nich różnego rodzaju zajęcia zapobiegające nudzie i wspierające prawidłowy rozwój. Wyżej wymienione świetlice nieustannie poszukują wolontariuszy, którzy odpowiedzialnie zaangażowaliby się w pomoc najmłodszym. Na odrobinę wsparcia czekają również dzieci w wieku szkolnym, które borykają się z problemami w nauce, a ze względów ekonomicznych nie mogą pozwolić sobie na korzystanie z płatnych korepetycji. Takie dzieciaki naprawdę ucieszą się, jeśli ktoś bezinteresownie zdecyduje się spotykać się z nimi kilka razy w tygodniu i pomagać w odrabianiu zadań domowych, przygotowywaniu się do kartkówek i sprawdzianów.
Jednak nie tylko najmłodsi czekają na pomocną dłoń. W Domach Seniora mieszka wielu starszych ludzi, którzy z różnych przyczyn borykają się z problemem samotności i odizolowania społecznego. Domy Seniora potrzebują więc wolontariuszy, szczególnie tych radosnych i pełnych energii, którzy kilka razy w miesiącu odwiedzaliby mieszkańców poszczególnych placówek, aby zorganizować dla nich grę Bingo, turniej szachów, domowe kino czy wspólne czytanie.
Jeśli więc czujesz, że masz odrobinę wolnego czasu, który chcesz poświęcić na hobby, a jednocześnie szukasz pasji, w której zyskasz możliwość pomocy drugiemu człowiekowi, odważnie zdecyduj się na wolontariat, a Twoje życie odmieni się o 360 stopni!

Możesz również polubić…